Istorija

Regbis Lietuvoje ir pasaulyje

XIX a. pradžioje Didžiosios Britanijos mokyklose buvo žaidžiama daugybė futbolo sporto šakos atmainų. Jų taisyklės nuolat buvo nuolat tobulinamos. Neretai pokyčius paskatindavo neplanuoti žaidėjų veiksmai. Legenda teigia, kad šiuolaikiniam regbiui pagrindus padėjo Regbio mokyklos s Williamas Webbas Ellisas, kuris, 1823 m. įvykusių rungtynių metu paėmė į rankas komandos draugų spardomą kamuolį ir, nepaisydamas prieštaravimų, su juo nulėkė per mokyklos kiemą. Elliso pavyzdys greitai prigijo ir netrukus visoje Anglijoje pradėjo steigtis klubai, žaidžiantys futbolą pagal Regbio taisykles. 1871 m. Anglijoje buvo įkurta Regbio futbolo sąjunga (angl. „Rugby Football Union“) – pirmoji regbio organizacija pasaulyje. 1886 m. buvo įteigta Tarptautinė regbio taryba (angl. „International Rugby Board“ arba IRB).

Iki 1890 m. komandų atsirado Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje ir Australijoje. Sportas sparčiai plito ir sutraukdavo minias žiūrovų, tačiau žaidėjams būdavo griežtai draudžiama bet kokia forma atlyginti už žaidimą. Dėl šios priežasties 1895 m. Šiaurės Anglijos klubai, kuriuose žaidė daug darbininkų klasės atstovų, atskilo, sukurdami naują profesionalią sporto šaką – regbio lygą Tradicinis regbis profesionalus tapo tik 1995 m., kai spaudimas iš televizijos, futbolo ir kitų labiau komercializuotų sporto šakų tapo itin stiprus.

 

 

Nepaisant skilimo, regbis klestėjo ir sparčiai plėtėsi tiek Britų imperijoje, tiek Europoje. 1883 m. prasidėjo neoficialus kasmetinis Europos čempionatas „Home Nations“ tarp Anglijos, Airijos, Škotijos ir Velso rinktinių. 1910 m. prisijungus Prancūzijai jis buvo pavadintas „Penkių nacijų“ čempionatu. Į tą patį turnyrą 2000 m. buvo įtraukta Italija ir jo pavadinimas pasikeitė į „Šešių nacijų“ čempionatą. Dabar tai vienas svarbiausių sporto renginių visoje Europoje. Į kiekvienas turnyro rungtynes vidutiniškai ateina apie 68 tūkst. žiūrovų.

Stipriausios Pietų pusrutulio rinktinės Australija, Naujoji Zelandija ir Pietų Afrikos Respublika bei neseniai prie jų prisijungusi Argentina žaidžia analogišką kasmetinį turnyrą „The Rugby Championship“.

Pirmasis oficialus pasaulio regbio čempionatas buvo surengtas tik 1987 m. Po du kartus čempionėmis tapo Australija, PAR ir Naujoji Zelandija, vieną kartą – Anglija.

Ilgą laiką IRB savo veiklą koncentravo angliškai kalbančiose šalyse. Regbiui populiarinti kituose kraštuose 1932 m. metais buvo įkurta Tarptautinė mėgėjiško regbio federacija (pranc. „Fédération Internationale de Rugby Amateur“). 1999 m. IRB ir FIRA apjungti jėgas ir naują organizaciją FIRA–AER (pranc. „FIRA – Association Européenne de Rugby“), kuri rūpinasi regbio plėtra tose Europos šalyse, kur regbis dar nėra toks populiarus.