Geriausia Lietuvos regbininkė R. Katkevičiūtė: „Regbis man buvo tarsi protesto forma prieš baletą“

Geriausia 2021 metų Lietuvos regbininkė Rusnė Katkevičiūtė – neeilinis talentas. Jos gebėjimai regbio aikštėje ir už jos ribų yra įvertinti ne tik sporto mylėtojų – R. Katkevičiūtė šiemet pateko tarp aštuonių geriausių „Lietuvos Maximalistų“ projekto sporto kategorijos dalyvių ir buvo apdovanota stipendija.

Šios stipendijos 2022-2023 mokslo metams yra skirtos mokslo, muzikos, kūrybos ir meno, sporto, visuomeniškumo, ekologijos, inovacijų ir pažangumo kategorijose.

Pačios R. Katkevičiūtės kelias į regbį nebuvo suplanuotas. Nors jos tėtis jaunystėje taip pat žaidė regbį, po sunkios traumos jis pasakė, jog vaikai regbio nelankys. Visgi gyvenimas viską sudėliojo kiek kitaip.

„Nebuvau tas vaikas, kuris išbandė visus įmanomus būrelius ir pasirinko tinkamiausią. Nuo penkerių metų lankiau baletą. Kai nuspręsdavau nebeiti į baletą, mama sutiko, kad lankyčiau regbį kol surasiu norimą sporto šaką. Brolis tuo metu žaidė „Vairo“ komandoje. Būdama 12-os metų, mečiau baletą. Regbį toliau lankiau ne dėl to, kad patiko ši sporto šaka, o todėl, kad buvau įsiliejusi į bendruomenę. Vykdavo bendros „Vairo“ bendruomenės sporto šventės bei kiti renginiai, kur lankydavomės su šeima. Pažinojau trenerį, kai kuriuos klubą lankančius vaikus. Tai buvo tarsi protesto formą prieš baletą, bet regbis mane įtraukė ir nepaleido“, – pasakojo R. Katkevičiūtė.

Lietuvoje vis dar kovojama su stereotipu, kad regbis skirtas tik vyrams arba tai yra grubus sportas. R. Katkevičiūtė neslepia, kad su kreivais žvilgsniais tenka susidurti iki šiol.

„Iš pradžių tėvai manė, kad regbis tebus tarpinė stotelė. Kai jie pamatė, kad nebeieškau kitų būrelių, pradėjo patys siūlyti įvairius variantus. Taip buvo dėl galimų traumų bei kartu sportuojančių berniukų požiūrio. O įvykių esu turėjusi visokių, kai kurių net tėvams nepasakojau, nes bijojau, kad manęs nebeišleis į treniruotes, – šypsojosi R. Katkevičiūtė. – Aplinkinių požiūris, kad regbis netinka mergaitėms, manyje kėlė didelį norą įrodyti, jog gali būti kitaip.“

Kita vyraujanti nuomonė – regbininkai turi būti dideli, stiprūs ir galingi žmonės. R. Katkevičiūtė tapo geriausia Lietuvos žaidėja neturėdama jokių ypatingų duomenų.

„Dažnai žmonėms, kuriems pasakau, kad esu regbininkė, kyla nuostaba – kaip tokia nedidelė, trapi mergaitė gali žaisti šį sportą. Iš tiesų regbis tuo ir žavus, kad čia bet kokio sudėjimo, bet kokio fizinio pajėgumo žmogus ras sau vietą. Vienoms pozicijoms reikia judrių žmonių, kitoms – stambių, dar kitoms – greitai mąstančių“, – pasakojo regbininkė.

Įsibėgėjus sportiniam gyvenimui, išryškėja regbio bendruomeniškumas.

„Man labiausiai patinka komandinis žaidimas, treniruotės, pasiruošimas varžyboms. Tai tapo tarsi pažįstamų susitikimai, kurių lauki, nes įdomu kaip kam sekasi. Regbis man nėra tik sportas, tai – gyvenimo būdas“, – pabrėžė R. Katkevičiūtė, prisipažinusi, jog geriausiai jai sekasi žaisti gynyboje.

R. Katkevičiūtė yra Lietuvos jaunimo čempionė ir nacionalinės jaunimo komandos narė. Sportininkė džiaugiasi, kad tapo svarbių Lietuvos regbio įvykių dalimi, nes ji atstovavo nacionalinei jaunimo komandai tiek debiutiniame Lietuvai Europos čempionate pernai, tiek šiemet, kur buvo iškovotos pirmosios pergalės.

„Puikiai suvokiu, kad atstovauti šalies rinktinei pavyksta tik labai nedidelei daliai Lietuvos piliečių. Dėl to užgula dviguba našta. Iš vienos pusės – pasididžiavimas, kad atstovauju Lietuvai, iš kitos – baimė, ar turiu tiek jėgos, energijos ir sugebėjimų“, – neslėpė žaidėja.

R. Katkevičiūtė už organizacinius sugebėjimus buvo paskirta „Vairo“ komandos kapitone. Netrūksta jai ir daugiau veiklos, susijusiu su regbiu. Ji dalyvauja Lietuvos švietimo ir sporto ministerijos projekte „Sportuok su regbio klubu „Vairas“ ir yra šio projekto Šiaulių bendrojo lavinimo mokyklų regbio varžybų aikštės teisėja. Taip pat Rusnė yra Lietuvos regbio federacijos organizuojamų Lietuvos jaunučių ir jaunių regbio čempionatų sekretorė. 2022 m. „Vairo“ vaikų sporto stovykloje R. Katkevičiūtė atliko vaikų regbio trenerės darbą.

„Kai pradėjau lankyti regbį, pasigedau saviškių palaikymo. Norėdavosi, kad kai atvykdavome į varžybas ar treniruotes, kažkas iš vyresnių žmonių prieitų, pakalbintų, pasiteirautų kaip sekasi. Dėl to pradėjau savanoriauti – vykdavau su mažaisiais žaidėjai į varžybas, padėdavau treneriui. Stengiuosi asmeniškai susipažinti su klubą lankančiais vaikais, padedu jiems užmegzti pirminį kontaktą su kitomis komandomis. Esu tarsi vyresnioji sesė“, – kalbėjo geriausia Lietuvos regbininkė.

Rusnė nuolat stengiasi tobulėti ne tik regbio aikštėje. Ji nepraleidžia nei vienų trenerių ar teisėjų kursų. Natūralu, kad Lietuvos regbio federacija ją pakvietė prisidėti prie vaikų turnyrų.

„Man tai didžiulis paskatinimas, nes merginos regbyje yra tokios pat, kaip ir vaikinai“, – pabrėžė ji.

R. Katkevičiūtė nepamiršo padėkoti savo treneriui ir „Vairo“ klubo bei visos bendruomenės sielai Sigitui Kukulskiui.

„Treneris galutinai suformavo mano vertybės, padėjo suprasti, kad viskas, kas norima, yra pasiekiama sunkiu darbu bei kad yra tik viena prizinė vieta – pirma“, – teigė R. Katkevičiūtė.

R. Katkevičiūtė su „Vairo“ komanda jau šį savaitgalį galės papildyti savo trofėjų kolekciją. Šeštadienį Šiauliuose vyks Lietuvos moterų regbio-7 čempionato finalinis etapas, kuriame taip pat varžysis Kauno „Ąžuolo“, Vilniaus „Geležinio vilko“ ir Šiaulių „Baltrex“ moterų komandos.

Palikite komentarą